התוכן העיקרי

הודעת התראה

בניה ירוקה

בנייה ירוקה עוסקת בשילוב עם ההיבט הסביבתי וכחלק שגרתי בשיקולי התכנון והביצוע של פרויקט בנייה וכן בתום הקמתו - בשימוש במבנה. 
למידה מדויקת של האקלים הספיציפי לאזור בו נמצא המגרש הכרחית לתכנון ירוק,לפני תחילת התכנון ניתן להשיג נתונים אקלימיים של האזור בו יבנה הבית, טמפרטורות מינימום ומקסימום, הפרשי טמפרטורה בין יום ללילה, כיוון הרוחות, ואחוזי הלחות - כל אלה יהוו גורמים שישפיעו על ההחלטות לגבי חומרי הבניה, העמדת המבנה ביחס לרוחות, מיקום וגודל של פתחי המבנה וכדומה. 

החלטות אלו הן חלק מתכנון אקלימי חכם, ואינן דורשות השקעה נוספת או מיוחדת מצד הבונים. 
בנייה ירוקה שמה דגש על בריאות האדם ועל שמירת ערכי טבע על ידי ניצול יעיל של המשאבים השונים.

למשל: אם חזית הבית תפנה דרומה או צפונה , הבית לא יהיה יקר יותר לבניה , אך תהיה לכך משמעות מבחינת חדירת שמש החורף לתוכו. ועל כן לא נידרש לחימום רב בחורף . כך נחסוך בחשמל, כלומר הפחתת זיהום האויר.
כמו כן גם לגבי ההתחשבות באוורור הטבעי - לא נזדקק לתוספת השקעה בחלונות אם יעמדו בכיוונים הנכונים מבחינת כיוון הרוחות, הבית יהיה נעים יותר למגורים ונצרוך הרבה פחות שעות מיזוג.

בנייה ירוקה, היא חלק ממה שנהוג לכנות 'פיתוח בר קיימא', המחייבת את האדריכל בחשיבה לטווח ארוך ותכנון מוקדם של ההיבטים הסביבתיים בפרויקט, כך שהתוצר הסופי יהיה איכותי יותר, ובמקרים רבים חסכוני בעלויות הישירות לתפעול המבנה. 

עקרונות הבנייה הירוקה

  • הקטנת פגיעה בסביבה וחיסכון במשאבי טבע: ניצולה הנבון של הקרקע ושימורה, חסכון במים, אגירת מי גשמים, שימוש מועט בצריכת החשמל לצרכי אוורור , מיזוג המבנה והארתו, חסכון בחומרי בנין, ומחזור.
  • בניית סביבה בריאה יותר לאדם: שימוש בחומרי גלם ידידותיים לסביבה כגון : שימוש בחומרי איטום וצבע שלא פולטים קרינה וכימיקלים, אכן עשויים לייקר את עלות הבנייה שכביכול אינה מוחזרת, אולם השקעה כספית זו מספקת סביבה בריאה ,וכמו כן ניצול של אור ,ואוורור טבעי במקום שימוש במערכות מיזוג, תורמים ליתרון של סביבה בריאה המתבטאת בהבראה מהירה של חולים ותחלואה נמוכה.
  • בנייה כלכלית בראייה עתידית:, בנייה ירוקה בשימוש בפנלים סולריים להפקת אנרגיה או התקנת מערכות למחזור מים אפורים ,דורשים השקעה כספית ראשונית אולם, בחישוב החיסכון העתידי המתבטא בחשבונות המים והחשמל של המשתמשים בבניין, השקעות אלו מחזירות את עצמן תוך מספר שנים.

הבנייה הירוקה מתקיימת על ידי פתרון אדריכלי ותכנוני של המבנה, המאפשר חסכון בחשמל לצרכי תאורה ומיזוג וכך מספקים תחושה נעימה יותר לשוהים במבנה. 

פתרונות לבנייה ירוקה

  • חסכון במים על ידי שימוש במים אפורים, ואגירת מי גשמים.
  • חסכון באנרגיה- שימוש בנורות חסכוניות באנרגיה, וכמו כן בחיישנים לתאורה ומיזוג, פיתרון תיכנוני של האדריכל לניצול מזג האויר במגרש בו בונים.