התוכן העיקרי

הודעת התראה

שאלות נפוצות

Q
מה היא בנייה מתועשת?
A

בנייה מתועשת (prefabricated construction) משלבת טכנולוגיות מגוונות ויעילות מבעבר קיימת אפשרות ליצור חלקי בניין מודולריים מראש ולהרכיבם לאחר השינוע באתר הבניה. טכנולוגיה זו מאפשרת בקרה גדולה על חומרי הגלם והבנייה "נקייה" וכן מייצרת פחות אבק וזיהומים לאוויר הנלווים לתהליך הבנייה. הבנייה המתועשת מאפשרת להקים בניינים למטרות מגורים ,משרדים ותעשייה במהירות, פשוט ונקי יותר מבנייה רגילה והיא מתבצעת ללא פיגומים, וללא עובדים רבים בשטח או רעש מוכר מאתר בנייה. 
 

טכנולוגיות בנייה מתקדמות
"בנייה מתועשת" היא שיטת בנייה המגלמת את מכלול השמות רבים כמו :בנייה מודולרית, בנייה קלה,בנייה מהירה, בנייה ירוקה , למעשה כל שיטות בניה אלו הן בנייה מתועשת.
המאפיין העיקרי בשיטת בנייה זו הוא ההרכבה המהירה של היציקות עבור מעטפת הבניין שהוכנו מראש. את חיפוי הקירות (אריחי אבן או שיש) מצמידים מראש לתבנית הקיר, וכל זה מורכב לאחר מכן באתר הבנייה. 
בצורה זו נבנית כל המעטפת של הבניין ולאחר מכן מתבצעת הבנייה הפנימית של המבנה.
בשיטות בנייה מתועשת אין שום צורך בעבודות טיח מכיוון שהלוחות מגיעים בגימור סופי ומדויק להרכבה מיידית. 
 

ביצוע הבנייה וזמן ההקמה
בניה קלה,בניה מתועשת ובנייה טרומית מקצרות את משך זמן הבנייה , מוזילות את מחירה הבניה , ומשפרות את האיכות וטיב הבנייה.
כדי להשיג את המטרות האלה, חשוב שבזמן הבנייה חשובה רציפות קבלת המבנים בהתאם לקצב הבנייה המתוכנן לפי שלביו.רציפות זו גורמת לקיצור משך זמן הבנייה.

Q
מערכות אנרגיה סולארית לבית
A

אנרגיה סולארית היא מקור של אנרגיה חלופית ומתחדשת שמקורה בקרינת השמש. מתקני אנרגיה סולארית ממירים את הקרינה האלקטרומגנטית שמגיעה מהשמש לאנרגיה תרמית או לחשמל. עקב ההספק הגבוה של קרינת השמש על פני כדור הארץ יש לשיטה זו פוטנציאל להפוך למרכיב משמעותי בשוק האנרגיה העולמי.
 

השימושים של אנרגיה שמקורה בשמש הם מגוונים. ניתן להשתמש באנרגיה זו באופן ישיר למטרות חימום, אידוי וייבוש מזון, כמו למשל בישול בעזרת תנור שמש, בריכות אידוי להפקת מלחים וייבוש כביסה. באופן דומה, דודי שמש משמשים לחימום מים לצריכה ביתית. ריכוז קרינת השמש באמצעות מראות או עדשות מאפשר לעתים לנצל אותה טוב יותר, במיוחד לצרכים שבהם נדרשת טמפרטורה גבוהה. הגדלת הנצילות מתאפשרת גם באמצעות מתקני עקיבה, שעוקבים אחר תנועת השמש בשמים בשעות היום.
 
דוד שמש הוא פיתוח ישראלי של פרופ' צבי תבור המבוסס על קולטי שמש ההופכים אנרגיית שמש לאנרגיית חום. בארץ נעשה באנרגיה סולרית שימוש רב באמצעות דודי השמש לחימום מים (כ-95% מבתי האב), שחוסכים כ-3%-4% מתצרוכת החשמל של ישראל. על פי החוק הישראלי כל בית חדש שנבנה (למעט מגדלים) חייב להיות מצויד בקולטי שמש. מאידך מפעלי תעשייה אינם מחויבים לחמם מים באמצעות קולטי שמש ומעדיפים את הפתרון הנוח יותר של שימוש במזוט. המערכת התרמוסיפונית הינה המערכת השכיחה במדינת ישראל. "עקרון התרמוסיפון" - הכוח הגורם למים שיתחממו בקולט, לזרום אל הדוד במערכת, הוא ההפרש במשקל הסגולי בין המים החמים והקרים, ללא צורך במשאבה או גורם מניע אחר.

שימוש באנרגיה סולרית , יתרונות החשמל הסולארי הביתי, ביצועו והתקנתו תוכלו לדעת במאמר הבא (לחצו כאן)

אצלנו תוכלו לקבל את הידע והניסיון בישום מערכת סולריות,תוך הקפדה ודגש על יתרונות וחסרונות התקנת מערכת זו.

התקנת מערכת סולרית , הינה מערכת התורמת לאיכות הסביבה , ועלותה אינה זולה. הבנקים באים לקראת הלקוח ונותנים לו הלוואה למימוש מערכת זו, ככל הנראה במידה ומעוניינים ביישום הקמת מערכת סולרית על המזמין לקחת בחשבון שגג בייתו צריך להיות דרומי על מנת לקבל את התפוקה הנדרשת לייצור חשמל ביתי, על מנת לקבל את החזר ההשקעה בזמן קצר יחסית.

במידה ומדובר בגג רעפים דרומי יהיה ניתן להתקין עליו ככל הנראה מערכת של כ- 10 קילוואט בהשקעה של 200,000 ₪ כולל מע"מ לערך , לעומת זאת אם מדובר בגג שטוח אז המערכת שניתן יהיה להתקין קטנה יותר ומוערכת ב- 6 קילוואט בעלות של 135,000 ₪ כולל מע"מ לערך.

(המחירים הינם אומדנים בלבד, המחיר ניתן לגופו של עיניין בהתאם לבית הנתון מהחברה שאיתה מתקשרים).

בשני המקרים ניתן לצפות לתשואות מצויינות של מעל 17%.

Q
מפקח בנייה- האם כדאי?
A

תהליך הבניה מכל סוג וגודל שהוא, כרוך בהשקעה רבה של זמן, סבלנות, כסף, ניהול וכו'. לכן מומלץ לא לקחת סיכון בחיסכון בגורם כל שהוא. לפני התחלת הביצוע נכנס שלב העסקת מפקח הבניה שהינו אחד התפקידים החשובים בשלב הביצוע. מפקח הבניה הוא זה שעובר על כל הסעיפים של הפרויקט , בודק את תהליכי הבניה מכל ההיבטים הן התקציבים והן המקצועיים.

Q
בנייה ירוקה מהי?
A

הבניה הירוקה היא גישה מערכתית כוללת לתכנון, לבניה ולתפעול של הבתים, המיושמת משלב התכנון המוקדם ועד למגורים בהם. 
הגישה הזו מביאה תועלת רבה, הן לדיירים המשתמשים בבתים והן לקבלנים הבונים אותם ע"י הקטנת הצריכה של משאבים ושיפור תנאי המגורים בבתים. 
מטרת הבניה הירוקה ליצור סביבת מגורים בריאה ונוחה תוך הימנעות, ככל האפשר, מפגיעה במשאבים טבעיים מתכלים ובאיכות הסביבה.

Q
מהו בית חכם?
A

מרבית האנשים בטוחים למדי בשתי העובדות הבאות: 
1. מערכות בית חכם מנהלות את התאורה, דוד החשמל ותנועת התריסים בבית. 
2. את מערכת הבית החכם חובה לתכנן מראש, משום שיש לפרוש עוד במהלך הבנייה רשת חשמל ייעודית מכל נקודה בבית אל לוח החשמל הראשי. מי שמבקש להוסיף מערכת בית חכם לבית קיים, צריך להפוך את הבית למחצבה: לחצוב תעלות חדשות לרשת החשמל בכל רחבי המבנה.

המציאות, כפי שאפשר לנחש, שונה לגמרי. ראשית, הבית החכם המודרני יכול לנהל כמעט כל מוצר ביתי שעולה על הדעת: מערכות אבטחה, אזעקה, תאורה, תריסים, מיזוג, השקיה ממוחשבת, ג'קוזי, בריכה, שער חשמלי, מצלמות וידאו - ואפילו תנורי בישול.

שנית, ולא פחות חשוב: היום כבר אין צורך לתכנן את החיווט מראש. גם אם המבנה כבר בנוי - אין צורך, בדרך כלל, לחצוב אף מילימטר של טיח. הטכנולוגיה הקיימת מאפשרת להקים מערכת בית חכם תוך התבססות על רשת החשמל הביתית עצמה! אותה רשת חשמל רגילה, שהפעולה היחידה שביכולתה לעשות היא להדליק או לכבות את האור, יכולה להפוך, כבמטה קסם, לרשת תקשורת מודרנית, המעבירה את הפקודות החכמות בין הלוח לבין יחידות הקצה ע"ג חוטי החשמל הקיימים.

Q
בנייה בעץ- יתרונות השיטה
A

1. בידוד טרמי ואקוסטי- הרכבו ואופיו של העץ משמשים כווסתי לחות בבית. ואומר, שבימים חמים מסייעים לספוג את הלחות העודפת מהאוויר שבתוך הבית ובימים היבשים הם פולטים את הלחות אליו. כך נוצרת נוחות אקלימית טבעית, שמפחיתה את השימוש במערכות חימום/מיזוג, דבר זה מהווה חיסכון כספי בצריכת החשמל.

2. בתכנון אקולוגי יש חשיבות בעמדת הבית, וכן יצירת פתחים שבהם תהיה  כניסה טבעית של אור. כמו כן ישנה חשיבות רבה בתכנון הצמחיה בצורה חכמה, בחסכון בתצרוכת אנרגיה מזהמת. חשוב להדגיש שעצים לבנייה נכרתים מיערות שניטעו במיוחד למטרה זו (ולא מיערות טבעיים),כל שכן לא נוצר זיהום בהפקת חומרי הגלם של הבית (כפי שנוצר בתעשיית הבטון).

3. תהליך בנייה מהיר ויעיל- בבניה של בית עץ לוח הזמנים מדויק וקצר יותר בצורה משמעותית להבדיל מבנייה הקונבנציונאלית שהיא בדרך כלל תהליך ארוך ומייגע, שתלוי בהרבה גורמים וטומן בחובו עיכובים בלתי צפויים.

4. מחיר קבוע מראש- בתחום העלויות אין הפתעות, כיוון שהכל  נקבע ומסוכם בזמן התכנון. החומרים לבתי העץ יכולים יקרים יותר מבניה סטנדרטית/ קונבנציונלית, אך מעידך ישנו חיסכון הנובע מזמן הבנייה הקצר. בראיה לטווח ארוך ישנו גם חסכון כספי בצריכת החשמל לחימום וקירור של הבית.

5. עבודה נקייה, ומדויקת-  בניה מעץ מלווה בניקיון וסדר להבדיל ממי שחווה את הרעש הנורא והלכלוך המאפיינים בנייה בבטון ובמלט.

6. עמידות- חוזק העץ וגמישותו מהווים  יתרון משמעותי שמעמיד את בתי העץ בשורה הראשונה של מבנים בעלי עמידות יחסית בתנודות קרקע וברעידות אדמה.

7. עמידות בפני אש- בתי עץ עומדים בדרישות התקן של עמידות באש, וזאת עקב הטיפול שמקבל העץ, וכמו כן בתוספת לוחות גבס חסיני אש המהווים כחיפוי פנימי.

Q
מהי בנייה למפתח?
A

"עד מפתח" התקשרות עם קבלן אחד:

  • הקבלן הופך ל 'קבלן-על', והוא מרכז את כל העבודות. למעשה, הוא מתווך בין היזם לבין כל אנשי המקצוע- מקבלן השלד עד אחרון אנשי הגמר.
  • היזם מתקשר חוזית עם קבלן אחד בלבד ולא עם כל בעל מקצוע לחוד. מדובר בחיסכון עצום של הזמן הנחוץ לביצוע ההתקשרויות הנפרדות במהלך הבניה.
  • נוח יותר לתת משוב על איכות הביצוע באופן מרוכז מול אדם אחד להבדיל מבקרה נפרדת על כל בעל מקצוע.
  • ניתן להניח שבעלי המקצוע יבצעו עבודה טובה במטרה לא להסתכסך עם הקבלן שמספק להם עבודות נוספות.
  • 'קבלן-העל ' הופך למנהל העבודה באתר- עובדה המקלה על היזם את ניהול הבניה ומוריד ממנו את נושא הבטיחות.
Q
מהי בנייה מתועשת ומהי קונבנציונלית?
A

טכנולוגיות בנייה עם רמת תיעוש גבוהה (בנייה מתועשת)
מגוון רחב של שיטות, טכנולוגיות ואמצעים, שבהם נעשה שימוש אינטנסיבי בציוד ובידע, התורמים להקטנת תשומות כוח אדם הדרוש לבנייה, לקיצור משך הביצוע ולשיפור איכות המוצר. תיעוש שלבי גמר הבנייה למשל, מצמצם את כמות העבודות ה"רטובות", ומחייב שימוש באלמנטים גדולים ומתועשים, שהחיבור ביניהם נעשה בהדבקה או בעזרת ברגים.

טכנולוגיות בנייה עם רמת תיעוש נמוכה (בנייה קונבנציונלית)
בניגוד לטכנולוגיות בנייה מתועשות, הבנייה המסורתית, הקונבנציונלית היא עתירת עבודה. היא מתבססת במבנים למגורים, בעיקר על שלד של עמודים ותקרות מקשיות מבטון מזוין, על קירות חוץ ומחיצות מבלוקי בטון או איטונג, ציפוי קירות חוץ ופנים מטיח, וריצוף טרצו או קרמיקה על מצע חול וטיט.

Q
מהי בנייה קלה?
A

"בנייה קלה" - בשמות נוספים נקראת "בנייה מתועשת" או "בנייה מודולרית", הכוונה להקמת בניין או חלק ממנו שהחתכים האופייניים של המחיצות הפנימיות וקירות החוץ שלו הם בעלי משקל, הקטן מ-50 ק"ג למ"ר, והחתכים האופייניים של הרצפות או של התקרות שלו הם בעלי משקל, הקטן מ-250 ק"ג למ"ר.
שיטת הבנייה הקלה הינה נפוצה באירופה ובארצות-הברית. בישראל השיטה קיימת כ-40 שנה בכל מיני צורות. השימוש בטכנולוגיות בנייה מתקדמות מוזילות באופן משמעותי את עלות הבנייה.

Q
האם בניה קלה יקרה יותר לעומת בניה רגילה?
A

עלות הבניה הקלה נמוכה מעלותה של בנייה "רגילה" מכיוון שהעבודה מתבצעת בתוך פרק זמן קצר יחסית. הדורש פחות משאבי זמן-כח אדם, ובנוסף אין צורך להתפנות מהמבנה לצורך הרחבה או התוספת. 
הפרמטרים הקובעים את עלות הבנייה בשיטת בנייה קלה תלוי בגודל המבנה, כמות חומר הגלם הדרושה להרכבה, תוספות נלוות כגון חלונות, גג מבודד, דלתות וכמובן משך ההתקנה והבנייה הנדרשים להשלמת המבנה.

Q
למה כדאי לבנות בבנייה קלה?
A

יתרונות בשיטות בנייה קלה מגוונות הנקראות גם ובשמות נוספים כגון בניה מודולרית או בניה מתועשת. בשיטת בניה קלה, המבנה עשוי משלד אלומיניום או פלדה. מילאת חלל השלד עשוי מפנל אלומיניום מבודד בעובי בין 7.5 ס"מ ל15 ס"מ הממולא כולו בחומר בשם פוליסטירן מוקצף המחזק את הפנל ומהווה בידוד טרמי .פנלים מאלומיניום מוגמרים בלוחות בגדלים שונים המאפשרים בנייה מהירה. 
בנייה נקייה - באתר בנייה הבונה בשיטת הבנייה הקלה ,קיים מעט מאוד אבק (אם בכלל) ותנועת פועלים רבה. הבניה נחשבת "נקייה" במספר מדדים כגון: זיהום אויר נמוך, רעש - אין שימוש בכלים כבדים ובמספר פועלים רב, פסולת הבניין קטנה.
בשיטת בניה מודולרית זו קיימת האפשרות לסגירות חורף לבתי קפה ומסעדות כך שבקיץ ניתן לפרקן ללא פגיעה במבנה הקיים וללא הפרעה לפעילות העסקית. 

לסיכום: שיטת בנייה קלה נחשבת כיום לשיטת בנייה מתקדמת ביותר המשלבת טכנולוגיות מתקדמות הבאות לידי ביטוי בדיוק הבנייה, מהירות הבנייה , ועלויות נמוכות (בונוס נוסף - בנייה נקייה ושקטה )

Q
מה הם מיים אפורים?
A

מים אפורים הם מי שופכין ביתיים , שנוצרו מתהליכים כמו שטיפת כלים לבישול , כביסה ורחצה , מים אפורים נבדלים ממים שחורים בכמות ובהרכב המשקעים הכימיים והביולוגים שבהם ( מצואה והפרשות ועד כימיקלים רעילים ).

מים אפורים אלה מי שופכין שמכילים אחוז גבוה של שיירי מזון או של רעלים ממקור ביתי ( כגון חומרי ניקוי ביתיים ).

ישנן מערכות שמטפלות במים אפורים ובצורה זו ניתן לעשות בהם שימוש חוזר , כגון : שימוש למכלי הדחה בשירותים או לשם השקיית גינות.
קיים צורך בעצות מקצועיות על מנת להתאים את פליטת המים האפורים לצרכים שמתאימים להשקיית גינות , או לשימוש במכלי הדחה לשירותים .


רוצים למחזר מים ולא יודעים איך להתחיל ?
בדקתם את כדאיות המיחזור במחשבון מס הבצורת והבנתם, שהדרך היחידה בשבילכם היא לחסוך מים וכסף .... מה עושים ?....
צרו קשר ונשמח לעזור