התוכן העיקרי

הודעת התראה

מערכות אנרגיה סולארית לבית

אנרגיה סולארית היא מקור של אנרגיה חלופית ומתחדשת שמקורה בקרינת השמש. מתקני אנרגיה סולארית ממירים את הקרינה האלקטרומגנטית שמגיעה מהשמש לאנרגיה תרמית או לחשמל. עקב ההספק הגבוה של קרינת השמש על פני כדור הארץ יש לשיטה זו פוטנציאל להפוך למרכיב משמעותי בשוק האנרגיה העולמי.
 

השימושים של אנרגיה שמקורה בשמש הם מגוונים. ניתן להשתמש באנרגיה זו באופן ישיר למטרות חימום, אידוי וייבוש מזון, כמו למשל בישול בעזרת תנור שמש, בריכות אידוי להפקת מלחים וייבוש כביסה. באופן דומה, דודי שמש משמשים לחימום מים לצריכה ביתית. ריכוז קרינת השמש באמצעות מראות או עדשות מאפשר לעתים לנצל אותה טוב יותר, במיוחד לצרכים שבהם נדרשת טמפרטורה גבוהה. הגדלת הנצילות מתאפשרת גם באמצעות מתקני עקיבה, שעוקבים אחר תנועת השמש בשמים בשעות היום.
 
דוד שמש הוא פיתוח ישראלי של פרופ' צבי תבור המבוסס על קולטי שמש ההופכים אנרגיית שמש לאנרגיית חום. בארץ נעשה באנרגיה סולרית שימוש רב באמצעות דודי השמש לחימום מים (כ-95% מבתי האב), שחוסכים כ-3%-4% מתצרוכת החשמל של ישראל. על פי החוק הישראלי כל בית חדש שנבנה (למעט מגדלים) חייב להיות מצויד בקולטי שמש. מאידך מפעלי תעשייה אינם מחויבים לחמם מים באמצעות קולטי שמש ומעדיפים את הפתרון הנוח יותר של שימוש במזוט. המערכת התרמוסיפונית הינה המערכת השכיחה במדינת ישראל. "עקרון התרמוסיפון" - הכוח הגורם למים שיתחממו בקולט, לזרום אל הדוד במערכת, הוא ההפרש במשקל הסגולי בין המים החמים והקרים, ללא צורך במשאבה או גורם מניע אחר.

שימוש באנרגיה סולרית , יתרונות החשמל הסולארי הביתי, ביצועו והתקנתו תוכלו לדעת במאמר הבא (לחצו כאן)

אצלנו תוכלו לקבל את הידע והניסיון בישום מערכת סולריות,תוך הקפדה ודגש על יתרונות וחסרונות התקנת מערכת זו.

התקנת מערכת סולרית , הינה מערכת התורמת לאיכות הסביבה , ועלותה אינה זולה. הבנקים באים לקראת הלקוח ונותנים לו הלוואה למימוש מערכת זו, ככל הנראה במידה ומעוניינים ביישום הקמת מערכת סולרית על המזמין לקחת בחשבון שגג בייתו צריך להיות דרומי על מנת לקבל את התפוקה הנדרשת לייצור חשמל ביתי, על מנת לקבל את החזר ההשקעה בזמן קצר יחסית.

במידה ומדובר בגג רעפים דרומי יהיה ניתן להתקין עליו ככל הנראה מערכת של כ- 10 קילוואט בהשקעה של 200,000 ₪ כולל מע"מ לערך , לעומת זאת אם מדובר בגג שטוח אז המערכת שניתן יהיה להתקין קטנה יותר ומוערכת ב- 6 קילוואט בעלות של 135,000 ₪ כולל מע"מ לערך.

(המחירים הינם אומדנים בלבד, המחיר ניתן לגופו של עיניין בהתאם לבית הנתון מהחברה שאיתה מתקשרים).

בשני המקרים ניתן לצפות לתשואות מצויינות של מעל 17%.